Kimyasallar

SELÜLOZİK TİNER

Yapısında kuvvetli çözücüler bulunduran selulozik tiner; renksiz, berrak bir tinerdir.

Bir çok kulanım alanı olan selulozik tinerin ana kullanim alanlari su sekildedir: Selülozik boyalarda yüzeye düzgün yayılmayı sağlayan, renksiz, berrak, kendine has kokusu olan bir üründür. Parlayıcı ve çok kolay yanabilen sıvıdır. Her türlü selülozik sonkat boya, astar ve verniklerin inceltilmesinde ve uygulama araçlarının temizlenmesinde kullanılır.

ASETON

Ketonlar sınıfının ilk üyesi, dimetil ketondur. Keskin, hoş kokulu, zehirli olmayan renksiz bir sıvıdır. Çözücü olarak çokça kullanılır. Yanıcıdır. Sağlığa zararlı değildir. Kapalı formulü C3H6O, kaynama noktası 56 °C'dir.

Aseton kullanımının büyük bir kısmını çözücü olaraktır. Diğer bir kısmı ise endüstride metil metakrilatın üretiminde kullanılan aseton siyanohidrinin üretimidir. Aseton birçok plastik ve sentetik lif için uygun bir çözücüdür. Poliester reçinelerin inceltilmesinde, henüz donmamış epoksi ve yapıştırıcıların çözülmesinde kullanılır. Boyalar ve verniklerde kullanılan uçucu çözücülerden biridir. Oje çıkarmak için kullanılır. Yağ, kauçuk ve diğer maddelerin çözücüsü olarak kullanılır. Ayrıca boya, izopren, kloroform, bromoform ve iyodoform gibi ürünlerin elde edilişinde öncü madde olarak kullanılır.

IPA (İZOPROPİL ALKOL)

İzopropanol, izo propil alkol olarak da adlandırılır. IPA diye kisaltilir. İzopropil alkol, su bazlı akrilik boyalarda en iyi incelticidir. İzopropil alkol yanıcı özellikte bir alkoldur.

İzopropil alkol, çözücü olarak bitkisel yağlarda ve boyalarda, selüloz türevlerinde, fuel-oil de donma önleyici olarak ve ekstraksiyon proseslerinde kullanılır. İzopropil alkol, verniklerde, mürekkep ve incelticilerde kullanılır. İzopropil alkol, kaplama ve boya solventi olarak da bilinir. Ayrıca izopropil alkol, deri mürekkep sektöründe, metaller ve fotografik filmler ve kağıtlar için kullanılmaktadır. İzopropil alkol, cam temizleyicilerde, sıvı sabun, deterjanlar ve aerosollerde kullanılır.

BAC 50 (BENZALKONYUM KLORÜR)

Antiseptik dezenfektan ve tekstil ürünlerinin vazgeçilmez hammaddelerinden biridir. Kuaterner amonyum bileşiğidir ve yapısı nedeniyle bakteri, küf, mantar ve virüslere karşı çok etkilidir. Hastane, el ve vücut dezanfektanlarında, havuzlarda yosun önleyici olarak ve koruyucu formüllerinde başarıyla kullanılır.

» Bakteri ve güve önleyici olarak tekstil sektöründe.
» Ayakkabı ve tekstil ürünlerinde antibakteriyel son i şlem aşamalarında.
» Hijyenik havlu ve ıslak havlularda.
» Durulanmayan deri antiseptikleri olarak Farmasötik ürünlerde.
» Antiseptik etken madde olarak çocuklarda yara ve kesiklerin tedavisinde kullanılan ürün içeriğinde.
» Dezenfektan olarak modern, yeni jenerasyon el temizleme jellerinde.
» Anti-mikrobiyal olarak lokal uygulanan kozmetik ürünlerder.
» Dezenfektan olarak yer ve sert yüzey temizleyicilerde, yüzme havuzlarında.
» Hava ve yüzey sprey dezenfektanlarda.
» Kağıt endüstrisinde.
» Deri ve tekstil proseslerinde yumuşatma, ıslatma ve boyamada kullanılmaktadır.